برای طراحی سایت چه چیزهایی نیاز است

دروب باش

قبل از اینکه آدرس یک سایت را داخل گوگل سرچ کنید تا برای شما آن سایت را بیاورد آیا به روند جالب طراحی این سایت فکر کرده اید؟ پیش از جواب دادن به این سوال شما باید با مفاهیمی مثل هاست، دامنه و سیستم مدیریت محتوا و قالب سایت آشنا شوید. در این مقاله به ترتیب توضیح مختصری برای آشنایی با هر یک از این عبارات ارائه می شود.در مورد دامنه باید دقت داشته باشید که اختصاصی است و نباید تکراری باشد این به این معناست گه اگر شرکتی اسمی را برای سایت خود انتخاب کرده باشد شما نمی توانید همان نام را مورد استفاده قرار دهید. برای ایجاد نام جدید خود باید از طریق سایت های ارائه خدمات و تمدید دامنه اقدام نمایید. دسترسی به اینگونه سایت ها به راحتی انجام می گیرد و کافی است یک جستجوی ساده در مرورگر خود انجام دهید و سفارش خود را ثبت و هزینه را پرداخت نمایید.


در واقع دامنه فقط یک نام اختصاصی است و نمی توانید اطلاعات مورد نیاز سایت خود را بر روی آن قرار دهید بنابراین نیاز به خریداری فضا و حافظه مورد نیاز هم دارید که بتوانید اطلاعات خود را در آن وارد کرده و در اینترنت قابل دسترسی باشد که به این فضا هاست گفته می شود. سایت شما نیاز به بازبینی و آپدیت و مواردی دارد تا به روز باقی بماند. انجام این عملیات که در واقع سیستم مدیریت محتوا نامیده می شود به دو طریق آپ تایم (up time) و بکاپ گیری (back up) انجام می شود. هر سرور باید بتواند در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز سایت را در دسترس نگه دارد تا مخاطبان بتوانند به سایت سر بزنند. در بعضی موارد وجود برخی مشکلات سبب می شود این دسترسی از بین برود و ما نیاز به یک راه حل مناسب آپ تایم هاست می باشد. بکاپ گیری نه تنها در هنگام خرابی سایت کارساز است بلکه اگر شما در هنگام توسعه و ویرایش وبسایت به طور ناخواسته یک فایل یا پوشه را حذف کنید که باعث ایجاد خطای جدی در کل سایت شود می توانید روی بک کاپ هاست حساب کنید. هر سیستم ممکن است سیستم عامل متفاوتی را پشتیبانی کند. هرکدام از سیستم عامل های ویندوز و لینوکس شرایط و امکانات خاصی را ارائه و انتخاب باید بر اساس نوع سایت باشد. برای درک بهتر این مطلب مقایسه کوتاهی در مورد تفاوت بین این دو سیستم عامل انجام می دهیم. اولین مورد زبان برنامه نویسی سایت است و در ادامه سیستم مدیریتی محتوایی مورد بحث است ولی در حالت کلی و در شرایط یکسان سیستم عامل لینوکس قابلیت های بیشتر و استفاده راحت تری دارد. لازم به ذکر است که سیستم عامل فقط در مرحله نصب مورد اهمیت است و در ادامه برای بالا آوردن پیج هیچ وابستگی به این موضوع ندارد. تا به اینجا شما با مفهوم کلی هاست و قسمت سخت افزار و نرم افزار آن اطلاعات اولیه را بدست آوردید در ادامه به بررسی انواع هاست می پردازیم. اگر چند سایت به صورت همزمان از این سرور استفاده کنند و در واقع حافظه سرور در بین چند سایت تقسیم شده باشد هاست اشتراکی خواهد بود. این نوع هاست علاوه بر برطرف کردن نیازهای سایت بسیار مقرون به صرفه می باشد بنابراین عموما سایت های اینترنتی از این نوع هاست استفاده می کنند. در هاست های اختصاصی همانطور که نام آن نیز مشخص است مختص یک سایت می باشد. این نمونه هاست معمولا برای سایت های بسیار بزرگ با گستره مشتری وسیع مناسب می باشد. هاست های اختصاصی با اینکه دارای عیوبی مانند شکل در راه اندازی و نصب سیستم عامل و ... دارد ولی چنان مزایایی دارد دارد که این می توان از این مشکلات به راحتی چشم پوشی نمود. از جمله این مزایا عبارتند از: سرعت و امنیت بالا، دسترسی به فضا و پهنای باند اختصاصی و ...


در این نمونه هاست ها شما میتوانید از روش اختصاصی میزبانی هاست استفاده کنید و به طور کامل مالک سرور شده و نگهداری از آن را در محل مورد نظر خود انجام دهید. در هاست مجازی که در واقع ترکیبی از دو هاست قبلی می باشد شرایط به شکلی است که یک سرور واحد به وسیله نرم افزارهای مجازی سازی به قسمت بندی شده و به چند سرور مجازی تبدیل می شود. در این مورد می توان روی Vps خود سیستم عامل و نسخه متفاوت، همچنین نرم افزارهای اختصاصی داشت. همچنین نسبت به هاست های اختصاصی هزینه کمتری دارد بنابراین دارای محبوبیتی بیشتری می باشد. جدیدترین فناوری در زمینه هاستینگ، هاست ابری است که در واقع مشکل هاست اشتراکی را به نوعی برطرف کرده، یعنی بجای استفاده از پشتیبانی یک سرور، همواره چندین سرور در حال کار کردن است. در این مورد اگر یکی از سرورها دچار مشکل شود سرورهای دیگری برای تحمل بار در دسترس است . به طور مثال اگر سایتی به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز داشته باشد می تواند فضای مورد نیاز خود را ابر بگیرد و بعد از پایان محاسبات فضای اشغال شده مجددا خالی می شود. به عبارت دیگر در این حالت down time یک سایت به صفر می رسد.