برای طراحی سایت چه زبانی بهتر است

دروب باش

لازمه افرادی که تصمیم دارند یک سایت برای خود طراحی کنند اطلاع از انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین این زبان ها است. برای طراحی سایت باید مراحل که خدمتتان توضیح داده خواهد شد را بگذرانید تا به نتیجه مطلوب مورد نظر برسید. به عنوان اولین مورد آنالیز نیاز شرکت یا مجموعه خود از اهمیت زیادی برخوردار است و بعد از آن لازم است یک طرح کلی از وب سایتتان تهیه کنید و آن را با اصول علمی هدایت کاربر (UX) تطبیق دهید. سپس می توانید قسمت گرافیکی سایت (UI) را طراحی کنید. در مرحله بعد شما باید این صفحات را به کدهای HTML و CSS تبدیل نمایید. در انتها با تولید سیستم مدیریت محتوا و کدنویسی سایت کار خود را به اتمام برسانید. قبل از شروع طراحی سایت و ساختار اصلی آن بهتر است که نیازهای خود را از وب سایت مورد نظر تحلیل نمایید تا بر اساس آن بتوانید بهترین گزینه زبان برنامه نیوسی را انتخاب کنید. وظیقه طراحی سایت به عهده طراح است که به طور کلی به دو دسته frontend developer و backend developer تقسیم می شوند. طراحانی که به عنوان frontend developer شناخته می شوند معمولا قسمت های ظاهری سایت را با استفاده از CSS, HTML و java انجام می دهند و طراحان backend developer به عنوان مکمل بخش اصلی سایت یعنی استخوانبندی سایت که شامل بانک های اطلاعاتی، محل نگهداری فایل ها و اطلاعات کاربران است که برای انجام این موارد از زبان های Python php, Ruby, Asp و ... استفاده می کنند. برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه بد نیست اطلاعاتی در مورد هرکدام از زبان های برنامه نویسی تحت وب داشته باشید.


دروب باش

زبان پایتون در سال ۱۹۹۱ با هدف سازی سازی برنامه نویسی ایجاد شده و یک زبان متن باز و مفسری است و برخی معتقد هستند که این زبان بهترین زبان برنامه نویسی می باشد. پایتون سرفا یک برنامه برای توسعه وب نمی باشد بلکه در زمینه دسکتاپ و حتی در زمینه یادگیری ماشینی و علم داده نیز کاربرد دارد. پایتون یه زبان چند منظوره و شی گراست که دارای کتابخانه زیادی است که به شما اجازه می دهد امکانات بیشتری با تعداد خطور کمتر داشته باشید. بخاطر ویژگی های این زبان می توان در پایگاه داده های بزرگ از آن استفاده نمود همانطور که در موتور جستجوی گوگل نیز از این زبان استفاده شده است. پایتون به علت مفسری بودن و پویایی ذاتی آن نسبت به دیگر زبان ها کندتر اجرا می شود.


کاربرد اصلی زبان روبی توسعه وب می باشد. این زبان در سال ۱۹۹۰ در ژاپن اختراع شد و با اینکه در لینوکس توسعه یافته است به دلیل قابل حمل بودن در اکثر پلتفرم ها جوابگوست. روبی یک زبان برنامه نویسی متن باز، پویا و شی گراست. قدرت این سایت مرهون Ruby on Rails است که که یک فریم ورک منبع باز محسوب می شود. برای کار با این زبان برنامه نویسی به دلیل مشکل بودن آن، بهتر است که حتما با دیگر زبان های دیگر آشنایی داشته باشید. تقاضای کار این زبان برنامه نویسی در بازار کار به نسبت دیگر زبان ها کمتر می باشد.

دروب باش

دروب باش

این زبان در سال ۱۹۹۴ برای طراحی برنامه های تحت وب ایجاد شد و به دلیل شباهت آن به زبان C از محبوبیت بسیار در بین کاربران برخوردار است. یکی از مزیت های این زبان این است که بر روی تمامی پلتفرم های معروف مثل لینوکس، ویندوز و مکینتاش قابل اجراست. در بین تمامی زبان ها این زبان دارای مزیت های بسیاری از جمله، سهولت در فراگیری، سرعت اجرای بالا، رایگان بودن ابزار کار، و وجود منابع آموزشی فراوان می باشد. براساس تحقیقات انجام شده حدود ۷۸ درصد وب سایت ها از این زبان بهره برده اند من جمله سایت های معروفی مانند فیسبوک و ویکی پدیا را می توان نام برد. گستره استفاده این زبان بیشتر بخش صنعت می باشد و بازار کار نسبتا خوبی دارد. اگر شما وب سایتی با سیستم مدیریت محتوای وردپرس و جوملا را ایجاد کرده اید به این معناست که شما از زبان برنامه نویسی php استفاده نموده اید. یکی از معدود مشکلات این زبان می توان به غیر ماژولار بودن ان اشاره کرد. بنابراین برای استفاده در اپلیکیشن های بسیار پیچیده و گسترده مناسب نیست.


«یک بار بنویس، همیشه اجرا کن» شعاری که در سال ۱۹۹۱ برای زبان برنامه نویسی جاوا منتشر شد. مفهوم این شعار قابل حمل بودن این زبان است. یعنی برنامه‌ی نوشته و کامپایل شده به زبان جاوا در کامپیوترهای مختلف با سخت‌افزارهای متفاوت اجرا می‌شود. در مقایسه با زبانن های دیگر زبان برنامه نویسی جاوا شباهت زیادی به ++C دارد. از مزیت های این زبان از حت وب، موبایل، دسکتاپ، سیستم‌های تعبیه، ربات و حتی برنامه‌های پیچیده‌تر می توان نام برد. در مورد بازار کار آن می توان گفت بیشتر در زمینه برنانمه های دسکتاپ سازمانی و اپلیکیشن های تخت وب کاربرد دارد.

دروب باش

دروب باش

مایکروسافت زبانی بر پایه زبان C به نام #C ساخته است. #C یک نمونه زبان همه منظوره و شی گراست و مانند زبان برنامه نویسی جاوا برای پروژه های اقتصادی بزرگ بسیار مناسب است. با این برنامه می توانید در پلتفورم های متفاوت مانند ویندوز، اندروید، ios، وب و.. برنامه نویسی نمایید. این زبان تخت ویندوز است و برای برنامه نویسی با انی زبان تحت باید با برنامه ای مثل asp.net تحت #Cآشنایی داشته باشید. از جمله وب سایت مطرح که از این برنامه استفاده کرده می توان از وب سایت مایکر.سافت و در ایران وب سایت دی جی کالا و ورزش ۳ نام برد.


در این مقاله تلاش کردیم مهم ترین نکات مورد نیاز برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی را بیان کنیم ولی در واقع نمی توان با این نکات بهترین زبان را تعیین کرد. باید بر اساس علاقه مندی، هدف و نوع کار خود مشخص کنید که چه زبانی مناسب کار شما می باشد.